Блог

Сюрреалізм без Далі: колажі, фроттажі і граттажі Макса Ернста

Легендарне твердження “Сюрреалізм – це я” прозвучало після сварки Далі з сюрреалістами в 1936 році. А задовго до цього була зустріч дадаїста Макса Ернста з ідеологом сюрреалізму Андре Бретоном. Саме вони відкрили представникам напрямки “Тлумачення сновидінь” Фрейда, розробили принципи автоматичного малювання, побачили сенс у відтворенні сну на полотні.

Офіційною датою появи сюрреалізму в живописі вважається 1924 рік і біля витоків його стояв Макс Ернст. У післявоєнній Європі та Америці він був дуже знаменитий, але сьогодні як тільки заходить розмова про творчість за межами реального всі згадують лише одіозного піарника Далі. А тим часом історики мистецтва говорять про три стовпи напрямку, в числі яких, окрім епатажного іспанця, є ще стриманий бельгієць Рене Магрітт і оригінал Макс Ернст, німець за походженням. У попередньому пості ми вже познайомилися з магічним світом Магрітта, сьогодні пропонуємо дізнатися, яким був сюрреалізм у виконанні Макса Ернста.

Макс Ернст

Макс Ернст, 1920 р.

Вважав, що…

“Твір мистецтва має бути одночасно відкриттям, винаходом і одкровенням.”

Творчість для Макса Ернста означала…

Майстерно створювати сни наяву. Порівнюючи сюр представників напрямку, дослідники відзначають, що Далі працював з параноєю і маренням, а Ернст працював зі сном.

Сюрреалізм і живопис

Сюрреалізм і живопис, 1942 р.

Декілька слів про те, як розуміти сюрреалізм Ернста

Жив в ХIХ столітті письменник Лотреамон, якому відводять роль предтечі сюрреалізму і символізму. Він визначав красу як “випадкову зустріч швейної машинки і парасольки на операційному столі”. Фраза стала ключовою в естетиці сюрреалізму, але кожен художник реалізував її по-своєму. Поєднання чужих один одному елементів на площині чужорідної обом було для Ернста визначальним при виборі образотворчих технік.

За хмарами. М.Ернст

За хмарами, 1920 р.

Запам’ятався тим, що…

Полюбляв створювати фантастичні образи експериментальними способами. Перші знамениті композиції створив методом колажу

Дуже захоплювався вирізанням-наклеюванням, створював тематичні серії, які увійшли в роман-колаж “Тиждень доброти” (ще відомий як “Сім смертельних елементів”). У ньому зображені елементи смерті відповідно дням тижня. Звичайно, не дуже веселі перспективи, але тема була співзвучна трагічної атмосфері міжвоєнного періоду.

Ілюстрації до збірки

Ілюстрації до збірки

Ілюстрації до збірки “Тиждень доброти”, 1934 р.

Винайшов унікальну техніку – фроттаж

Мета фроттажу, тобто натирання, – отримати візерунок текстури рельєфних, шорсткуватих матеріалів на папері. Лист розміщувався на поверхні і натирався вугіллям, олівцем. Отриманий візерурнок виступав фоном для майбутньої картини. В одній із останніх робіт художник показав той шматочок дерева, який завжди залишався “за кадром”, під полотном.

Червоний ліс. Ернст

Червоний ліс, 1970 р.

Захоплення незвичайними способами зображати надреальність призвело до освоєння техніки граттаж. У цій техніці виконаний “Пейзаж з озером і химерами”.

Пейзаж з видом на озеро і химерами

Пейзаж з видом на озеро і химерами, 1940 р.

Удосконалив техніку декалькоманії

Під час освоєння олійних фарб також не обійшлося без новаторського підходу. Тепер це була декалькоманія, яку придумав один з іспанських сюрреалістів – Оскар Домінгес. Цікаві фони саме в дусі фантастичних снів виходили, якщо вмочити фактурний матеріал у фарбу і зробити відбиток на полотні.

“Об’єднуючи винайдені і запозичені техніки, Ернст споруджував апокаліптичні пейзажі і химерні образи. За силою відтвореного ефекту їх складно перевершити навіть маючи в своєму арсеналі усі набутки комп’ютерної графіки”

Вбрання нареченої

Вбрання нареченої, 1940 р.

Сюрреалізм. Ернст

Europe After The Rain II, 1933 р

Europe After The Rain II, 1933 р.

Сюрреалізм. Ернст

Око безмовності

Око безмовності, 1943 р.

Придумав дріппінг

Дуже полюбляв художник поєднувати різні техніки в одному творі. Іноді він завершував сюжет розбризкуванням фарби. Виглядало це так: полотно розташовувався на підлозі, над ним підвішувалася банку з отвором, з якого, власне і лилася фарба. Цю техніку пізніше використав абстракціоніст Джексон Поллок в найвідомішому творі “Номер 5”. Тільки у виконанні Поллока дріппінг вийшов куди більш експресивним, ніж у Ернста.

The Bewildered Planet

The Bewildered Planet, 1942 р.

Сюрреалізм. Ернст

Одним із перших у ХХ столітті почав цікавитися малюнками душевнохворих не в лікувальних цілях, а в контексті мистецтва

Під час навчання в Боннському університеті на філософському факультеті спеціалізувався на психології і хотів видати книгу про творчість пацієнтів психіатричного госпіталю. Задум, звичайно, дещо дивний, але, як виявилося, на той час став дуже навіть актуальним. Колекцію картин, написаних маргіналами суспільства (душевнохворими, ув’язненними) пізніше збере Жан Дюбюффе і назве це творчість Ар брют.

Химера. Ернст

Химера, 1921 р.

Один із засновників дадаїзму

Дадаїсти заперечували раціональність і логіку, в процесі творчості керувалися законом випадковості, що і відображалося у виборі коллажної техніки. Захоплення цією технікою вплине на творчу манеру Ернста. Картини написані маслом дуже схожі на зліплені з газетних і енциклопедичних вирізок колажі.

Сюрреалізм. Ернст

Хрома лошадка…, 1920 р.

Beautiful Season. Ернст

Beautiful Season, 1925 р.

Макс Ернст був художником-самоучкою

Частково його навчив малювати батько – викладач малювання у школі для глухонімих дітей, також він слухав лекції з історії мистецтва. В основному ж відпрацьовував техніку і відточував майстерність самостійно. До слова про відносини з батьком. З ним у Макса не заладилося. Філіп Ернст фанатично дотримувався канонів і не терпів, коли щось йшло наперекір його переконанням. В один із днів він закінчував пейзаж і зауважив, що забув зобразити дерево. І вирішив цю проблему за допомогою сокири. Тобто просто зрубав дерево. Ця подія сильно вразила маленького Макса, адже він дуже любив гуляти в лісі, йому подобалося те відчуття подвійної величі природи – краси і водночас лякаючої могутності. Все життя він буде повертатися до образу лісу. Він на його полотнах містичний, таємничий, нагадує пейзажі паралельного світу.

The gray forest. Ернст

The gray forest, 1927 р.

Fishbone Fores. Ернст

Fishbone Fores, 1927 р.

Сюрреалізм. Ернст

Інший ключовий образ – людина-птах. Також відгомін дитинства. Справа в тому, що у Макса був улюблений папуга, який помер в ніч народження сестри художника. Дівчинка, яка забрала душу птиці або птах, що переродився у людині – ці думки тривожили підлітка Макса і згодом вилилися в безліч художніх образів.

Birds also Birds, Fish Snake and Scarecrow. Ернст

Birds also Birds, Fish Snake and Scarecrow, 1921 р.

Китайський соловій. Ернст

Китайський соловій, 1920 р.

Composition. Ернст

Composition, 1943 р.

Ілюстрував збірку поезій Поля Елюара

Художник і поет деякий час співпрацювали, результатом стала збірка поем в прозі за мотивами колажів Ернста – “Нещастя безсмертних”. У той же час художника пов’язувала міцна дружба (а може і не тільки) з дружиною Поля – Галой Елюар (майбутньою дружиною Сальвадора Далі), вона позувала для його картини.

Гала Елюар

Гала Елюар, 1924 р.

Ти можеш вибрати картину будь-якої тематики в галереї або замовити свою

Замовити свою картинку