Блог

Малєвич, про якого ви не знали

Особистість і творчість одного з яскравих представників авангардного мистецтва через більш ніж півстоліття продовжує викликати суперечки у мистецтвознавців і розбурхує уми сучасників. Одні підраховують багатомільйонну вартість його картин на міжнародних аукціонах, інші – приходять в подив, розглядаючи його геометричні композиції. Ми ж вирішили дізнатися і поділитися з вами дивовижними фактами з життя автора “Чорного квадрата”, засновника одного з напрямків авангардного мистецтва, розібратися в таємниці квадратів і загадкової назви “супрематизм”.

Квадрати Малевича

Чорний квадрат вперше представлений широкій громадськості в якості декорації до опери “Перемога над Сонцем” в 1913 році. У ролі маніфесту супрематизму картина виставлена ​​в 1915 році на художній виставці “0,10”. За задумом художника квадрат був частиною триптиха разом з “Чорним кругом” і “Чорним хрестом”.

Малевич писав: “Малюнок цей зроблений несвідомо буде мати велике значення в живописі”

І дійсно, полотно знайшло всесвітньо відому славу. Скандальне, епатажне, дивне? Так! Сенсаційна поява твору експериментаторського мистецтва – це абсолютне торжество безпредметного живопису, “чистого мистецтва”, виражене в контрасті чорного-білого, ідеальної статичності ліній. Згодом полотно стало самим міфологізованих об’єктом живопису ХХ століття. Поява незвичайної композиції покликана ознаменувати перехід до нового мистецтва. Одним з яскравих проявів якого став супрематизм.

Супрематизм – напрямок авангардного мистецтва, в центрі якого – естетика безпредметності, абстрактний геометризм, який виник на початку ХІХ століття. Спочатку термін, похідний від латинського suprem, означав домінування, перевага кольору над усіма іншими властивостями живопису. Супрематизм, по Малевичу, повинен поставити крапку в історії традиційного відображення в живописі реального світу. У центрі уваги – колір, фактура, форма, рух.

Картини Малевича Квадрати Малевича Робота Малевича

Однією з найдорожчих картин пензлю Малевича вважається “Супрематічеськая композиція”. У 2008 році вона була продана на аукціоні Sotheby’s за 60 млн. доларів

Супрематична композиція Малевича

Секрет “Чорного квадрата” або як його розуміти

Коли мова заходить про “Чорний квадрат” Малевича реакція часто буває двох типів. “Ой, я не розумію цю картину …”, “Яке це на фіг мистецтво?”, “Що це взагалі таке ?!” і т.д. З іншого боку ми можемо спостерігати розумника з піднятим вказівним пальцем: “Полотно має велике значення в історії живопису”. Так, розумники праві, і зараз ми нагадаємо, а комусь проллємо світло на таємні смисли чорних і не чорних (були і такі) квадратів.

«Чорний квадрат» символізує прощання зі старим предметно-натуральним і знаменує народження нового мистецтва. «Розфарбована площина є самою елементарною формою вираження чистого кольору, звільненого від рамок предметів».

Квадрат або прямокутник?

Оригінальна назва картини “Чорний прямокутник на білому тлі”. Згодом за картиною закріпилася назва “Квадрат”, що з точки зору геометрії невірно. Справа в тому, що всі сторони фігури різної довжини, до того ж квадрат злегка викривлений і жодна з його сторін не паралельна краям картини.

Чи дійсно фон білий?

Ми звикли думати, що фон скандально відомої картини білий. Насправді ж, це колір топленого молока.

7 квадратів

Достовірно відомо, що існує 4 варіанти “Чорного квадрата”, вони відрізняються по фактурі і кольору. Також Малевич втілив ідеї супрематизму в 2-х “Червоних квадратах” і 1-м “Білому квадраті” (інша назва – “Біле на білому”).

Скаче червона кіннота

У 20-ті роки єдиною визнаною картиною Малевича була Червона кіннота. Радянські мистецтвознавці були переконані, що сюжет вихваляє революцію і Червону армію. Але є версія, згідно з якою Малевич на вимогу влади представити ідеологічно правильну картину просто домалював до супрематичний композиції вершників.

Супрематичні похорони

Художник залишився вірним своїм творчим поглядам до останніх миттєвостей життя і навіть більше. Похорон родоначальника супрематизму не міг бути звичайним. Чорний квадрат, прикріплений на капот вантажівки, і саркофаг, спроектований художником, – саме вони перетворили траурну процесію в останню творчу маніфестацію.

Поляк, росіянин чи українець?

Серед дослідників творчості Малевича не вщухають суперечки з приводу національної приналежності художника. Народжений в Києві в родині поляків, Казимир провів дитинство і юнацтво в Україні. У 1896 році сім’я Малевичів переїжджає до Курська. Деякий час художник жив і творив у Вітебську, Москві, Санкт-Петербурзі. Ми не беремося робити висновки про приналежність художника, але …

– У роботах періодів супрематизму та кубізму відзначається вплив декоративної настінного розпису української мазанки. Сам художник тепло згадує той час: “Я з великим хвилюванням дивився, як роблять селянки розпис, і допомагав їм мазати глиною долівку хат і робити візерунки на печах. Селянки прекрасно зображували птахів, коней і квіти …”

– Казимир Малевич не тільки писав листи і розмовляв українською – він ще й прекрасно виконував басом українські народні пісні. За словами племінника художника, однією з улюблених була “Гуде вітер вельми в полі …”

– Доля українців під час голодомору глибоко чіпала художника, ця тема знайшла відображення в його роботах. Жан-Клод Маркаде, автор монографій про Малевича, пише: “Малевич був єдиним художником, який демонстрував невідоме трагічне становище українських селян під час злочинної насильницької колективізації”.

– У родині художника говорили польською мовою, в оточенні – на українському. Також Малевич написав ряд наукових статей українською. У деяких анкетах вказував національність “українець”. Крім того, в листах і автобіографічних нотатках “звучить” український. Наведемо тут красномовну цитату:

«…Це був Лев Квачевський. Він був студентом пейзажного класу Академії мистецтв у Петербурзі. День у день ходили ми з ним на етюди влітку, навесні і зимою, верстов по тридцять за день. Цілу дорогу сперечалися. Припиняли суперечку тільки тоді, коли сідали полуднювати. Згадували Україну. Він та я були українці.»

Чи не квадратом єдиним …

Засновник одного з яскравих проявів авангардного мистецтва, своєрідного абстрактного геометризма, відомий у всьому світі як автор скандального квадрата, залишив чималу спадщину з картин в різних стилях. У його композиціях відчуваються відзвуки імпресіонізму, експресіонізму, кубізму, футуризму, кубофутуризму. Полотна кисті Малевича дивують, приковують увагу, вражають, тут ми бачимо розмаїття сюжетів та живописної техніки виконання. Наприклад …

“Яблуня в цвіту” демонструє красу весняної природи, зображену автором в манері імпресіонізму.

Яблуня в цвіту Малевича

“Пейзаж”, виконаний в точковій техніці пуантилізму, відкриває простір уяві, ховаючи за абстрактними обрисами навколишню природу …

Пейзаж Малевича

“Англієць в Москві” оригінальним чином передає відчуття іноземця потрапив в чужу країну …

Англієць в Москві Малевича

А в його супрематичних композиціях деякі дослідники зауважують схожість з проектами космічних станцій і сучасної архітектури …

Супрематична композиція Малевича

У яскравому зразку кубофутуризму художник зображує “Жінку з відрами”, де крізь геометричні фігури вгадуються обриси героїні сюжету.

Жінка з відрами

«Я дуже радий, що в мені досі грає дитина, і я думаю, що всі інші, мої побратими у власному розумінні слова, що працюють так само, раді були б побачити в собі граюче дитя і сприймали б це не інакше, як бути молодим і відкритим сприйняттю …»

Ти можеш вибрати картину будь-якої тематики в галереї або замовити свою

Замовити свою картинку