Блог

Енді Уорхол. Про короля поп-арту у цифрах, фактах і цитатах

Шлях до слави йому відкрила банку томатного супу і “Диптих Мерилін”. Слова з його книг і опублікованих записів щоденника давно розійшлися на цитати, барвисті сюжети в дусі поп-арту давно пробралися далеко за межі образотворчого мистецтва, поповнивши дизайнерські колекції. Чим ще він відомий, яку роль в його долі зіграли таргани, і що спільного між Енді Уорхолом і кедами – про це ми і розповімо.

Картина Енді Уорхол

Отже, Енді Уорхол …

Лідирує в списку найбільш продаваних художників. 8 – стільки робіт Енді Уорхола названо в рейтингах найдорожчих картин світу. 6 з них продані на відкритих торгах і 2 – на закритих.У листопаді 2013 року картину “Срібна автокатастрофа”, 1963 року народження, продана на аукціоні за 105,4 млн. доларів. Це найдорожча картина одіозного короля поп-арту.

Картина Энди Уорхол

100 млн. Доларів в жовтні 2008 року віддано за шовкографію “Вісім Елвісів”, створену також в 1963 році.

Картина Тройной Елвіс

“Потрійний Елвіс” і “Бірюзова Мерилін” пішли з торгів за 81,9 і 80 млн. Доларів відповідно, побивши рекорди вартості творів таких метрів, як Вінсент ван Гог, Пабло Пікассо, Поль Сезанн.

Картина Бірюзова Мерилін

У числі творів мистецтва, реалізованих на торгах за рекордною вартістю, виявилися також “Зелена автокатастрофа”, “Чотири Марлона”, “Чоловіки в її житті”, “Расові заворушення”, створені в 60-і роки.

Картина Расові заворушення

Картина Чотири Марлона Квадрата Чоловіки в її житті

Легендарний “Диптих Мерилін” займає 3-е місце в списку з 500 найвидатніших творів сучасності за версією видання «The Guardian»

Картина Диптих Мерилін

Писав книги. Особливо популярною стала “Філософія Енді Уорхола (від А до Б і навпаки). Фрази з неї вже давно стали крилатими, ви могли їх зустріти на безкраїх просторах інтернету, в новинах спільнот в соціальних мережах. Твір не схоже на звичні мемуари і спогади відомих особистостей, виконано в ессеістскій манері, а ряд глав подано в формі діалогу автора з уявним співрозмовником. Він розповідає про події свого життя і не тільки, розмірковує про смішних і красивих, про губи Мерилін Монро і званій вечері з вченими, про серйозне і не дуже, про арт-бізнесі і кімнати з солодощами …

Філософія Енді Уорхола “Коли я на пляжі, я не перестаю дивуватися, як прекрасний пісок і вода, яка розмиває і розгладжує його, і дерева, і трава – все виглядає приголомшливо. Я думаю, мати землю і не псувати її – найпрекрасніше мистецтво, яке тільки можна бажати “

Продюсер першої альтернативної рок-групи The Velvet Underground, для якої намалював і обкладинку альбому, де зобразив банан.

Картина Енді Уорхол Банан

Представник радикального кіноавангарду. Зняв сотні стрічок і десятки короткометражок, епатував публіку зйомкою “нерухомих фільмів”, об’єкти якої були різноманітні: від сну до архітектури. Наприклад, протягом 5 годин ми можемо спостерігати сплячого поета Джона Джорно або 8 годин розглядати хмарочос Empire State Building.

Енді Уорхол

Засновник журналу Interview.. Він часто говорив, що любить відвідувати кінопрем’єри, але його рідко запрошують. А тому і вирішив запустити видання нового формату, де зірки опитують зірок.

Перетворив мистецтво в “арт-бізнес”.. Запустив успішно функціонує проект “Фабрика”, де на потоці здійснювалося масове виробництво репродукцій його робіт. Творчий процес починався з звичайного моментального знімка, знятого на Полароїд, кращий кадр збільшувався і методом шовкографії відтворювався на полотні. Або до репродукування, або після поверхню полотна покривалася фарбою – залежно від бажаного результату і задумки автора.

Одним з перших застосував трафаретний друк як метод для створення творів мистецтва.

Постулював ідею про те, що мистецтво є тотожним прибутку, якщо добре продається. Як це працює на практиці він продемонстрував в панно “200 однодоларових купюр” в 1962 році, розтиражувавши саму звичну для кожного американця річ. Зводячи предмети масового споживання до естетичних цінностей, він і на цей раз не помилився – вартість твору на момент продажу становила 43,8 мільйонів доларів.

Картина Енді Уорхол 200 однодоларових купю

Пережив замах 3 червня 1968 року. Валері Соланас, радикальна феміністка, письменниця, яку він зняв в одному з фільмів, вистрілила тричі. Пізніше ці події лягли в основу фільму “Я стріляла в Енді Уорхола”, 1995 року. Енді Уорхол пережив клінічну смерть і навіть цю подію перетворив в творчий акт, в комерційне мистецтво, розтиражувавши зображення пістолета. Сьогодні вартість композиції з револьвером оцінюється приблизно в 6 – 7 мільйонів доларів.

Картина Енді Уорхол Револьвер

Енді і Еді. “У 60-х я знав одну особу, яка викликала у мене захоплення. Вважаю, це захоплення було найбільш близьким до якогось прояву любові”, – так говорив Уорхол про Еді Седжвік, дочки мільйонера з Каліфорнії, яка зіграла головну роль його нового арт-проекту . “Я зроблю тебе королевою” Фабрики “, – після цих слів Еді необхідно було змінити імідж. Тепер її гардероб складався з одягу чорного кольору, довге каштанове волосся перетворилися в платиновий блонд і стрижку” боб “, а очі вона густо підводила чорним.

Енді Уорхол и Седжвік

За рік режисер скандально відомих кінострічок зняв Седжвік в 12-ти фільмах, один з яких – “Дівчата з Челсі”, який здобув популярність і комерційний успіх. Еді стала для всієї Америки іконою богемного стилю, а для поетів Манхеттена – музою. Сама ж актриса жартівливо називала себе місіс Уорхол … Їх дружба тривала до появи в житті Еді Боба Ділана.

Еді Седжвік Сієнна Міллер

Спільна робота, скандали і успіхи Енді і його суперзірки послужили матеріалом для фільму “Я спокусила Енді Уорхола” ( “Factory Girl”), прем’єра якого відбулася в 2006 році. Образ Еді на екрані втілила Сієнна Міллер, а Енді зіграв Гай Пірс. До слова про перевтілення: майстерно переніс образ ексцентричного символу 60-х на блакитні екрани Девід Боуї в фільмі “Баскія”.

Автор серії рекламних сюжетів “До і після”, він відстоював ідею, що знаменитості на портретах повинні бути без єдиної вади. Створюючи імідж, формуючи образ відомих персон, він ідеалізував їх риси. Серед тих, хто отримав “нове обличчя” від Уорхола, був Джон Леннон, Мік Джаггер, Лайза Міннеллі, Бріджит Бардо, королева Англії.

Энди Уорхол королева Англії

Энди Уорхол Бріджит Бардо

“Коли я працював над автопортретом, то не зобразив жодного прища, тому що саме так і слід чинити. Прищі – це тимчасове явище, вони не мають нічого спільного з тим, як ти насправді виглядаєш. Завжди опускай вади – їм не місце на хорошій картині, яку ти задумав “

Энди Уорхол Джон Леннон

100 мільйонів доларів – – саме такою була сума останньої епатажної акції художника. Він заповів все своє майно Фонду Енді Уорхола для допомоги молодим сучасним художникам.

А ще він дуже любив користуватися парфумами, вважав за краще їсти на самоті, колекціонував вирізки, малюнки, чеки та листівки для “капсул часу” і хотів бути таким же знаменитим, як королева Англії.

Енді Уорхол фото

Таргани, коти, кеди і Енді Уорхол

Наостанок розповімо ще пару маловідомих подій з життя Енді Уорхола і після неї.

“25 котів на ім’я Сем і одна блакитна кішка” – артбук, виготовлений тоді ще початківцем дизайнером Уорхолом в 1954 році. Малюнки були підписані рукою матері, з якою у Енді завжди були довірчі відносини.

25 котів на ім'я Сем і одна блакитна кішка

За словами Енді Уорхола таргани зіграли свою роль в просуванні його до вершин: “Кожна квартира, де мені тоді довелося пожити, кишіла тарганами. Я ніколи не забуду, яке це було приниження принести в кабінет Кармел Сноу в Harper’s Bazaar своє портфоліо, відкрити його і побачити, як звідти вилазить тарган і повзе по ніжці столу. Кармел пожаліла мене і дала роботу … “.

У 2015 році компанія Converse випустила лімітовану дизайнерську колекцію кедів за мотивами творів Енді Уорхола. Взуття, яку вважають за краще все неформальні і волелюбні особистості, одяглася в колажі з газетних вирізок і мотоциклів, створених в 1985 – 1986 рр., квіткові принти і упаковки “Campbell’s Soup cans”.

Квіткові принти Енді Уорхола Converse квіткові принти Енді Уорхола

Converse у стилі Енді Уорхола

Зйомки багатогодинних фільмів, тиражування незліченних яскравих шовкографії, продюсування першої альтернативної рок-групи, створення журналу Interview … Все це про Енді Ворхла – культової особистості бурхливих і феєричних 60-х років. Експериментатор і першопроходець в багатьох сферах творчості, він завоював увагу мас ще за життя, відкривши світ шоу-бізнесу таким, яким ми його знаємо зараз.

Від Енді Уорхла на замітку

Енді Уорхол фото

“Людина може сміятися чи плакати. Всякий раз, коли ти плачеш, ти міг би сміятися, вибір за тобою”

Ти можеш вибрати картину будь-якої тематики в галереї або замовити свою

Замовити свою картинку