Блог

30-а річниця Чорнобильської катастрофи: трагедія та її слід в мистецтві

Масштабна катастрофа, яка сталася 30 років тому, відкрила очі на небезпеку використання атомної енергетики, залишила величезний слід не тільки на долі сучасників, а й багатьох поколінь, які проживають на території України і в сусідніх країнах. Наслідки були настільки серйозними і масштабними, що не змогли залишити байдужими людей по всьому світу: вже три десятиліття Чорнобиль, на жаль, перше, з чим асоціюється у іноземців наша країна.

Залишивши слід не тільки в навколишньому середовищі і в житті людей, вибух на ЧАЕС знайшов своє місце в мистецтві: діячі мистецтва своїми роботами об’єднують людей навколо теми загрози використання атомної енергетики, нагадують про жахи катастрофи і висловлюють своє співчуття всім постраждалим.

Чорнобиль в масовій культурі

Найбільш жахливими і ілюстративними були фото і ілюстрації трагедії безпосередньо під час евакуації людей і ліквідації аварії. Фотографи Юрій Косин і Віктор Марущенко були в зоні відчуження в той час, коли це було небезпечно для життя, змогли запам’ятати не стільки техногенну, а катастрофу тіла і свідомості.

Фотограф Юрій Косин.Чернобиль

Юрій Косйн.Чорнобиль

Чорнобильській трагедії присвячені безліч книг, пісень, відзняті документальні та художні фільми по всьому світу. «Земля забуття», «Чорнобиль. Зона відчуження »,« В суботу »,« Аврора »,« Розпад »- лише невеликий список художніх фільмів про аварію, що розповідають про долі людей, яких торкнувся вибух на станції. Тема Чорнобиля використовується і в відомих голлівудських фільмах, наприклад, «Універсальний солдат 3: Відродження» та «Трансформери 3: Темна сторона Місяця». Саме ж місто – привид неодноразово використовувався, як площадка для зйомок кліпів та короткометражок, наприклад, ми можемо спостерігати його в офіційній відеороботі Pink Floyd – «Marooned».

Кадр з кліпа Pink Floyd — «Marooned»

Тема біологічних мутацій: вплив Чорнобиля на пострадянське і сучасне мистецтво

З початку 90-х і донині техногенна та біологічна катастрофа Чорнобиля впливає на мистецтво, закликаючи задуматися про глобальні проблеми і їх наслідки.

Критик Марія Хрущак зазначає: «Після Чорнобиля українське мистецтво з головою пішло в містику, залишившись при цьому мистецтвом мальовничим і образотворчим. Божевільний страх перед майбутнім і можливими “деформаціями” форм живого викликав до життя виключно вітальні і візіонерські проекти … »

Роман Гуманюк. «Вогні Прип’яті, або Тіні Чорнобиля»

Роман Гуманюк.Чернобиль

Роман Гуманюк картина Чернобиль

Олександр Кищенко. Гобелен «Чорнобиль»

Олександр Кищенко. Гобелен «Чорнобиль»

Юрій Нікітін. «Чорнобильська Богоматір»

Юрій Нікітін. «Чорнобильська Богоматір»

Георгій Сенченко. «Сакральний пейзаж Пітера Брейгеля»

Сакральний пейзаж Пітера Брейгеля

Олександр Ройтбурд. «Молочниця з Бордо»

Молочница з Бордо

Христина Катракіс. «Омен». З проекту «Зона»

«Омен». З проекту «Зона»

Вуличні графіті на стінах міста – примари

Ридаючі діти і кричущі люди – символічні і несамовиті картини на стінах покинутих будівель виглядають живо і чуттєво.

Вуличні графіті.Чернобиль

Вуличні графіті

Після того, як знімки графіті потрапили в мережу і стали популярними по всьому світу, в зону відчуження потягнулися графітники з різних країн, які захотіли залишити свій слід на стінах покинутого міста. Тим більше що спустошене місто – відмінний майданчик для вуличних художників – ніхто не оштрафує за «вандалізм», а комунальні служби не зафарбувати праці графіста. Сучасний Чорнобиль стає арт – майданчиком з похмурою історією, де вуличні художники висловлюють свої думки і нагадують всьому світу про жахи трагедії 1986 року.

Вуличні графіті в Чернобилі

Чернобиль.Вуличні графіті

Графіті до річниці аварії

Інсталяція австралійського художника Гвідо ван Хелтен була зроблена в честь річниці аварії і в пам’ять про загиблих ліквідаторів. Фото, зроблене Ігорем Костіним під час аварії, прикрасило одну зі стін п’ятого реактора.

Чернобиль.Гвідо ван Хелтен граффіті

Антоніо Коррейя (Pantonio) – стріт-арт художник з Португалії зобразив на одній зі стін вулиці центру міста кроликів, які символізують відродження всього живого на території ізольованої зони. Сама ж робота символізує надію на зародження нового життя після техногенної катастрофи в Чорнобильській зоні.

Чернобиль.Антоніо Коррейя граффіті

Ти можеш вибрати картину будь-якої тематики в галереї або замовити свою

Замовити свою картинку