Блог

150 років по тому: еволюція образу Аліси з Країни чудес в ілюстраціях

Друк фото на холсті

Як змінювався образ Аліси з Країни чудес, якою представляв героїню казки сам автор, чому вона подорожувала по всьому світу і навіть змінила колір шкіри? Про все це – читайте в нашому дописі.

Прототип героїні і перші ілюстрації

Прообразом дівчинки, яка впала в кролячу нору і відправилася у фантастичну пригоду стала 10-річна Аліса Плезенс Лідделл. За задумом Керролла літературній Алісі було близько 7 років. Під час роботою над книгою “Пригоди Аліси під землею” (рукописна назва казки) Льюїс намалював 38 замальовок-ілюстрацій.

Аліса з Країни чудес

Автор, за родом діяльності далекий від творчості (Керролл був математиком) розумів, що рівень його художньої майстерності аматорський і звернувся за допомогою до професіонала – Джона Теннієла, відомого англійського карикатуриста. Він намалював 42 ілюстрації для першого видання 1865 року. Зараз вони вважаються канонічними. У його виконанні Аліса помітно подорослішала і стала блондинкою. Згодом багато художників будуть орієнтуватися на ці перші замальовки.

Аліса з Країни чудес

Аліса з Країни чудес

Аліса з Країни чудес

Успіх першого видання книги був приголомшливим. Високі відгуки отримала не тільки казка, але і прекрасне художнє оформлення. Варто сказати, що Теннієл однаково талановито зобразив як реальних, так і фантастичних персонажів. У той час в Англії були дуже популярні енциклопедії живої природи. Художник вирішив не йти проти тренда і намалював Білого Кролика, Чеширського Кота, Березневого зайця натуралістично. При цьому, вигаданих звірів він зобразив також майстерно. Один Бармаглот чого вартий!

Аліса з Країни чудес

Але співпрацю письменника-математика і художника затьмарювали суперечки: кожен відстоював свою точку зору. Незважаючи на розбіжності, спільною працею вони випустили ще “Алісу у Задзеркаллі”.

Аліса з Країни чудес

Модульні картини

Аліса в стилі модерн

Аліса в стилі модерн з’явилася в 1907 році, намалював її Артур Рекхем. Плідний і талановитий ілюстратор англійської дитячої літератури працював над Пітером Пеном і поемою Шекспіра, не залишив без уваги і сюрреалістичну казку Льюїса Керролла. Його замальовки істотно відрізняються від Тенніеловскіх, вони барвисті, мальовничі, художник старанно промалював деталі і зумів передати атмосферу чарівництва. Його Аліса залишилася блондинкою, але виглядає набагато привабливіше попередньої версії.

Аліса з Країни чудес

Аліса за версією Сальвадора Далі

У казці органічно переплетені реальність і вигадка, фантазія – то, що характерно для сюрреалізму. Твір Керролла визначають як кращий зразок твору в жанрі абсурду. А тому зовсім не дивує той факт, що Сальвадор Далі, відчувши спорідненість, ну ніяк не зміг пройти повз і теж відзначився як творець ілюстрацій.

Аліса з Країни чудес

Аліса з Країни чудес

Замальовки від авторки мумі-тролів

Туве Янссон, яка розповіла всьому світу про життя та пригоди мумі-тролів, також піддалася чарам казкового світу і намалювала свою Алісу в 1966 році.

Аліса з Країни чудесс

Картини на полотні

Як Аліса подорожує по світу

Багатьом з нас подобається цитувати улюблені твори. Захоплююча казка для дітей і дорослих в англомовних країнах за кількістю цитування посідає третє місце. Крутіше Керролла тільки Біблія і Шекспір. Ії також, як і Біблію перекладають на всі мови світу. Алісу інтерпретують…

По-африканськи. Варто зауважити, що історія про пригоди Аліси в Країні чудес, переказана на африканський манер вийшла повномасштабна. Картинки рясніють яскравими відтінками, з’явилися етнічні мотиви, та й природа стала більш екзотичною. Гармонічно переселити Алісу до чорного континенту вдалося Ерін Тейлор, ілюстратору з Америки.

Аліса з Країни чудес

По-індійськи. Ще одну незвичайну інтерпретацію отримала Аліса у виконанні сучасної Пунам Містри. Молода художниця індійського походження з Англії створила графічні ілюстрації в національному дусі.

Аліса з Країни чудес

Аліса в стилі Гапчинської

Свою версію художнього оформлення казок Керролла створила і Євгенія Гапчинська. Персонаж вийшов самобутнім, замальовки виконані в авторському стилі української художниці. Вона проілюструвала дві книги – “Пригоди Аліси в Країні чудес” і “Аліса в Задзеркаллі”. Аліса Гапчинської – русява, круглощока дівчинка з очима-гудзиками.

Аліса з Країни чудес

Аліса з Країни чудес

Ми зібрали не всі, але найоригінальніші перетворення Аліси. Насправді, їх набагато більше і усі вони по-своєму чудові. 

Ти можеш вибрати картину будь-якої тематики в галереї або замовити свою

Замовити свою картинку